Hmyzí hotely

Podívejte se na výběr velkých hmyzích hotelů z Beskyd

Modřínové hmyzí hotely jsou určené k pozorování samotářských včel při jejich osídlování dutin. Nově v nabídce policové hmyzí hotely do školních zahrad, informujte se.

Hmyzí hotel vlastní výroby

Podívejme se na na dnešní zahrady. Krátce střižené trávníky, nejlépe každý týden. Upravený terén, zakrytý mulčovací folií. Po okrajích několik konifer a keřů. I záhony květin se moc nenosí, protože by to dalo moc práce... Ano, je to uklizené a pro někoho i pěkné, ale příroda se nám odsud nějak vytratila. Jsem rád, že se opět mezi námi probouzí zájem o přirozené či přírodní zahrady, kde je vše více v souladu. Vykotlané staré stromy a rozdrolené zídky už zde asi nenajdete, a tak, si musíme pomoci tzv. hmyzí hotely vlastní výroby, které nám částečně nahradí přirozené úkryty pro hmyz a drobné živočichy.

Jak si vyrobit hmyzí hotel?

Je snadné je vyrobit! V každém sklepě se najde několik dřevěných prkýnek, které zručný táta či dědeček stluče do rámu. Na zadní část hmyzího domečku poslouží překližková deska nebo i pevná síťovina. Pak je na Vás, abyste do připraveného hotelu umístili přírodní materiály - úkryty, které ve vaší zahradě vymizely. Jak vyrobit domeček pro motýly?

Hmyzí hotel pro včely samotářky

Hmyzí hotel je efektivní způsob podpory populace včel samotářek v zahradách i ve městském prostředí. Poskytuje bezpečné hízdní a napomáhá rozmnožování těchto klíčových opylovačů, kteří nejsou tak známí jako včely medonosné, ale jejich role v ekosystému je nenahraditelná. Správně navržený a umístěný hotel přiláká různé druhy samotářských včel a může sloužit i k vzdělávacím účelům.

Včely samotářky a jejich důležitost

Z asi 20 000 druhů včel na světě tvoří samotářky většinu. Každá samice si buduje vlastní hízdo bez pomoci dělnic, nemá královnu a stará se o potomstvo sama. Jsou velmi efektivními opylovači - mnohdy výkonnějšími než včely medonosné. V Česku žije kolem 600 druhů samotářek, například zednice, pískorypky, čalounice či drvodělky.

Životní cyklus samotářských včel

Včely se líhnou na jaře, kdy samci čekají na samice ke spáření. Poté samice budují hízda, kam ukládají pyl s nektarem a nakladou vajíčka. Larvy se živí uloženými zásobami, na podzim se zakuklí a na jaře se líhnou nové generace.

Jak vyrobit hmyzí hotel - materiál

Hmyzí hotel může mít různé podoby - od jednoduchých svazků dutých stonků po složitější konstrukce. Důležité je použít přírodní materiály: vrtané bloky tvrdého dřeva, bambusové a rákosové stonky, hliněné bloky či cihly.

Správné umístění hmyzího hotelu

Hmyzí hotel by měl být orientován na jihovýchod, ve výšce alespoň 1-1,5 metru, chráněn před deštěm a v blízkosti kvetoucích rostlin.

Údržba a sledování obyvatel hmyzího hotelu

Každoroční kontrola a výměna poškozených částí zajistí funkčnost hotelu. Pozorování včel může být zábavné i poučné - lze sledovat, jak nosí pyl, staví komůrky a uzavírají hízda na zimu.

Druhy samotářských včel v hmyzích hotelech

Mezi nejčastější návštěvnice patří zednice (Osmia), které vytvářejí přepážky z hlíny, čalounice (Megachile), které používají kousky listů, vlnařky (Anthidium) využívající rostlinné chloupky a drvodělky (Xylocopa), které si samy hloubí dřevěná hízda.

Správně navržený a udržovaný hmyzí hotel přispívá k ochraně biodiverzity a podporuje populace důležitých opylovačů v našem okolí.