Standardy pro čmelíny
Standardy v konstrukci čmelínů aneb na co byste si měli
dát pozor při výběru čmelína
Ochranná klapka před výletovým otvorem, zalomená chodba ve dřevě, dvojitá ochrana proti mravencům - lepový pás, příp. vyvýšené nožky chráněné olejovou vanou. Dále přírodní vystýlka pod hnízdem, dostatek teplodržného materiálu kolem hnízda - a to zejména pro jarní druhy, dvojité větrání, jednoduché otevírání čmelína, krmící trubička, leták / česno, čmelín krytý stříškou proti nepřízni počasí aj. doporučení ...
Několik tipů / námětů:
Je nasnadě, že čmelín sbitý nastřelovacími hřebíky asi dlouho nevydrží. Rovněž čmelín vyrobený z tenkých prkýnek asi nebude mít odpovídající pevnost ani izolaci proti přehřátí.
Zda velký čmelín, či menší? Záleží, jaký druh čmeláka bude čmelín obývat. Pro menší druhy stačí vnitřní plocha kolem 170 cm2 (rozměr ptačí budky 12x14 cm), střední druhy kolem 250 cm2 (14 x18 cm), větší druhy alespoň 400 cm2 (např. 18 x 22 cm) * Rozměry jsou informativní a stále se učíme.
Rovněž měkké smrkové dřevo nemá dlouhou trvanlivost ve venkovním prostředí.
Čmelín by měl být co
nejlépe utěsněn proti vniknutí vlhkosti a také drobných příživníků.
Výletový otvor musí být chráněn nejlépe ochrannou klapkou.
Čmelín má dostatečně větrat. Větrání musí být také dostatečně zasíťované. Jak proti cizopasníkům, tak chráněné proti prokousání. * Raději používám zdvojené síťky z obou stran větracího otvoru. Je otázkou, zda stačí jeden větrací otvor. V případě použití ochranné klapky, doporučuji raději dva.
Nora / průchod do čmelína. Některé druhy čmeláků preferují delší noru, jiné kratší. Dlouho se mezi chovateli doporučoval tzv. umělohmotný husí krk (zejména pro čmeláka zemního). Já raději preferuji přírodní chodbu ve dřevě zalomenou do pravého úhlu.
Ochranná klapka před výletovým otvorem. Její použití podstatně zvyšuje ochranu proti hmyzím predátorům a cizopasníkům. Měla by být v základním provedení čmelína.
Ochrana proti mravencům. Záleží, kde je čmelín umístěn. Minimálně doporučuji lepový pás nalepený na vnějším plášti čmelína, pod výletovým otvorem. Pro čmelíny umístěné na zemi (lépe se zasídlují), doporučuji navíc vyvýšené nožky (např. šrouby) uložené v miskách / misce s olejem.
Jednoduché otevírání
čmelína. Někdy je nutné čmelín vyčistit. Minimálně po sezóně vyměnit celé hnízdo.
Někteří chovatelé kontrolují hnízdo průběžně a snižují tak výskyt cizopasníků v hnízdě.
Vždy si prověřte, zda čmelín dostatečně těsní.
Krmící trubička. Krmení čmeláků je spíše bonusem. Mnou vyráběné čmelíny mají zabudovanou pipetu pro krmení sladkou šťávou, zakončenou krmícím víčkem aby roztok neztékal do hnízda. Do víčka lze vložit i květový pyl k dokrmení.
Dostatečně velký leták neboli česno. Usnadňuje průchod čmeláků do hnízda. Pokud není, alespoň vykartáčované / zdrsněné dřevo v okolí výletového otvoru.
Ještě chci připomenout, že u nás žije více jak 20 druhů
čmeláků. Některé druhy čmeláků jsou větší, jiné malé. Některé preferují
nadzemní úkryty, jiné druhy sídlí pod zemí. V přírodě zasídlují dutiny
stromů, opuštěné ptačí budky, nory malých savců např. hrabošů, nepohrdnou
dutinou v naskládaných metrech dřeva, úkryty pod střechou, milují také staré
seníky.
A my se jen přibližujeme jejich potřebám...